Psí blechy

Blechy představují nebezpečí pro psy, sají krev a mohou vyvolat alergické reakce. K jejich likvidaci je nutné léčit všechna zvířata v domácnosti a provést důkladnou úklidovou akci. Proti blechám existuje mnoho různých přípravků, ale výběr závisí na životním stylu psa a jeho potřebách.

V čem tkví nebezpečí blech pro psa? Koušou psí blechy i lidi? Jak lze blechy zlikvidovat?

Jak se zablešení u psa projevuje?

Blechy jsou v první řadě nebezpečné v tom, že psovi sají krev. Silně zablešený pes může být chudokrevný a poštípaný blechami. Pes může také vykazovat přecitlivělost (alergii) na bleší kousnutí, která se projevuje intenzivní svědivostí a škrábáním. Svědivost se typicky projevuje na bedrech a na ocasu. V srsti psa lze najít větší množství blešího trusu (drobné, asi 2 mm dlouhé válečky), který se ve vlhku rozpouští a vytváří červenou stopu (jde o krev vysátou ze psa). Nezřídka si pes v důsledku svědění vylíže jedno místo, kde se rozvíjí hnisavý zánět kůže a které je velmi bolestivé.

Jak na blechy?

Likvidace blech není až tak jednoduchá, jak by se mohla zdát. Je potřeba si uvědomit, že jen 5 % populace blech je tvořeno jejími dospělci. Zbytek – tedy 95 % populace – jsou vajíčka, larvy a kukly a ty nežijí na psovi, nýbrž v prostředí. A právě likvidace bleších stádií v prostředí je velmi obtížná.

Při likvidaci blech platí několik zásad: Musí se léčit všechna zvířata v domácnosti (myšleno hostitele blech, tedy psy i kočky). Pozornost se musí zaměřit především na kočky, které mají volný přístup ven a jsou pro psa rezervoárem blech. Musí se asanovat prostředí, tj. provést mechanická očista (vysát; vyhodit, co lze vyhodit, ideálně spálit; vytřít, co lze vytřít). Teprve poté se na prostředí aplikuje antiparazitární sprej či roztok ve formě postřiku.

Jaký je životní cyklus blechy?

Blecha je na rozdíl od klíštěte zástupce hmyzu. Dospělá blecha klade vejce do srsti psa, denně až 50 kusů po dobu 100 dní. Vajíčka pak ze psa odpadávají do jeho okolí, kde se z nich za 2 až 5 dní líhnou larvy.

Larvy přežívají ve špíně a prachu ve škvírách, kobercích, pod nábytkem apod. Živí se organickými zbytky, nesají krev. Za 1-2 týdny se zakuklí. Kukla je obecně velmi odolné stádium blechy, které vydrží i v nepříznivých podmínkách (sucho, horko, mráz). Kukla vydrží v prostředí až 140 dní.

Při příznivých podmínekách (vlhko a teplo – ideální je podzimní babí léto) se z kukel líhnou dospělé blechy, které krátce po vylíhnutí napadají hostitele a sají krev. Za 24-48 hodin po nasátí se blechy páří. Za příznivých podmínek trvá cyklus blechy (vajíčko, larva, kukla, dospělec) přibližně měsíc.

Jaké přípravky proti blechám jsou k dispozici pro ošetření psa?

Na trhu existuje velké množství různých protibleších přípravků: spreje, spoty (kapky mezi lopatky), tablety i obojky. Pro volbu toho správného přípravku je nutné zohlednit způsob života psa (Jak starý je to pes? Je chlupatý či krátkosrstý? Žije venku v boudě či má svůj pelech v bytě? Spí s majitelem v posteli? Koupe se často?).

Není možné říci, že jeden přípravek je lepší než druhý. Někdo má vynikající zkušenosti s obojkem, druhý se spotem či sprejem a třetí s tabletou. Vždy bychom si ale měli vybírat přípravky s delší dobou působení (minimálně měsíc). Protibleší šampóny (i některé spreje) účinkují pouze na dospělé blechy na psovi a nemají dlouhodobý (repelentní) účinek.  

Jak souvisí zablešení a začervení?

Jak již bylo řečeno, žijí larvy blech v prostředí a živí se organickými zbytky. S tímto detritem často pozřou i vajíčka tasemnic, která se nacházejí volně v prostředí psa. „Zárodek“ tasemnice tak žije i v dospělé bleše. Jak psa svědí kůže, vykusuje se a olizuje. Často tak pozře blechu s vývojovým stádiem tasemnice. Ta se pak vyvine ve střevě psa v dospělou tasemnici. Proto je vhodné u zablešených psů vždy zároveň psa odčervit.

Napadají psí blechy i člověka?

Psí blecha dá vždy přednost psovi před člověkem. To nicméně nevylučuje, že člověka nepoštípe. Většinou jde ale pouze o jednorázové napadení. Psí blecha se nedokáže na člověku množit a vyvíjet. Jestliže ale chováme zablešená zvířata v domácnosti a odjedeme na delší čas mimo domov, mohou po návratu vyhladovělé blechy intenzivně napadat zvířata i člověka.

Mohou psa napadat také kočičí blechy?

Nejenže mohou, ale také intenzivně napadají. Kočky jsou velmi významným zdrojem zablešení pro psy ve svém okolí. Vždy je proto nutné v rámci léčby psa ošetřit proti blechám i kočky, které s ním přicházejí do kontaktu.

Autor: MVDr. Martin Grym

doporučujeme

Někdy nevědomky a v dobré víře psovi potvrdíte špatné chování, jako by bylo správné.
Contrafreeloading je technika, která pomáhá bázlivým psům překonávat strach pomocí postupného vystavování se strašným podnětům