Průjem u psa

Průjem u psa je často způsobený dietními chybami nebo onemocněním trávicího traktu. Při průjmu je důležité sledovat stav psa a v případě potřeby konzultovat s veterinárním lékařem. Domácí léčba může zahrnovat speciální dietu a léky, ale v závažných případech je nutná veterinární péče

Víte proč má váš pes průjem a co ho způsobuje? Co dát psovi na průjem? Jak souvisí zvracení a průjem? Jaké komplikace mohou průjem doprovázet?

Průjem není onemocnění, ale příznak. Příčin průjmu je bohužel celá řada, takže není vždy zcela jednoduché ji rychle a levně identifikovat. Naštěstí u velkého počtu průjmů dobře zabírá tzv. symptomatická léčba, tedy léčba nezaložená na hlubší znalosti příčiny průjmu. V těchto případech se potírá pouze příznak, nikoli příčina nemoci.

Jaké jsou příčiny průjmu u psa?

U většiny průjmů u psa jde o problém pozření něčeho nevhodného (tzv. dietní chyba). Pes je typický ochutnavač, tedy zvíře, které své okolí zkoumá jeho požíráním. Sami jistě víte, že před některými jedinci není v bezpečí téměř nic. To psy výrazně predisponuje k průjmu. Tělo psa se při pozření škodlivé substance brání zavelením k jejímu rychlému vypovězení z útrob organismu.  

Mezi další příčiny průjmů patří onemocnění jater, ledvin, slinivky břišní, záněty střeva alergického a infekčního původu, parazitární a virová onemocnění střev. Průjem může doprovázet i přítomnost cizích těles ve střevech, otravy a zánět dělohy.    

Jak moc je průjem psa vážný příznak?

Průjem je pouze příznak nějakého problému, který za průjmem stojí. Jestliže je pes relativně veselý, pije a chová se v zásadě jako vždy, je průjem většinou banální záležitost, která jde často zvládnout pouze dietou – rýží, bílým masem, vařenou mrkví a ovesnými vločkami. Pokud dieta nezabírá, je potřeba nasadit antibiotika a léčiva proti průjmu. Takto lze vyřešit naprostou většinu průjmových onemocnění.

Jakmile průjem trvá i přes dietetická opatření, antibiotickou léčbu a léčiva proti průjmu, je situace vážnější.

V této chvíli je vhodné nechat vyšetřit trus na různé parazitózy a odebrat krev na vyloučení orgánových onemocnění. U dlouhotrvajících průjmů není vhodné zkoušet léčbu bez konečné diagnózy (což je možné u průjmů akutních), nýbrž je nutné pátrat po primárním zdroji obtíží.

Definitivní diagnózu může často podat až endoskopické vyšetření střeva.   

Čeho si na průjmu pejska všímat?

Obecně je možné konstatovat, že čím řidší konzistence a vyšší frekvence defekace, tím je problém vážnější. Voda je horší než pasta a dvacetkrát denně horší než čtyřikrát denně. Při vyšší frekvenci vás může vyděsit čerstvá krev zamíchaná do stolice nebo pokrývající její povrch: tento jev je způsoben podrážděním sliznice konečníku do té míry, že začne krvácet. Panika není na místě.

U pastovitého průjmu lze někdy zaznamenat hlen (většinou pokrývající stolici). Hlen je příznak zánětu sliznice (vzpomeňte na váš nosohltan při nachlazení).

Jak souvisí zvracení a průjem u psa?

Zvracení a průjem jsou často u psa přítomny společně. Pokud totiž v trávicím aparátu probíhá zánět, neomezuje se pouze na střeva, ale i na žaludek. Ale i samotný zánět tenkého střeva může dráždit žaludek ke zvracení.

Průjem bývá také příznakem orgánových onemocnění (játra, ledviny, atd.) a je v těchto případech doprovázen zvracením.

Jestliže probíhá zvracení a průjem současně, dochází mnohem častěji k dehydrataci organismu!

Čím jsou průjmy vyvolávány u štěňat?

Štěňata trpí na průjmy velmi často. Jde především o situace, kdy nový majitel nasadí novou dietu, na kterou není štěně zvyklé. Dále se u nich více než častěji vyskytují průjmy parazitárního původu (škrkavky, giardie). Štěňata hůře kompenzují ztráty tekutin, proto je potřeba myslet na možnost rychlé dehydratace.  

Co dát psovi na průjem?

Co se týče domácí pomoci, lze bez obav použít chronicky známé živočišné uhlí nebo Smectu. Podobné léky se dnes vyrábějí i speciálně pro psy. Není tedy od věci mít tento lék doma a v případě průjmu ho nasadit.

Klíčová je samozřejmě dieta. Doporučuje se vysadit vše, co bylo psovi krmeno doposud, a připravit mu vařenou krmi z rýže, bílého masa, rozvařené rýže a ovesných vloček. Tato strava by se měla krmit v malých dávkách a často. Zvířeti neublížíme (když už mu nepomůžeme) odčervením.

Veškerá další léčba by měla být režírována veterinárním lékařem. Jde především a antibiotika, steroidní a nesteroidní léčivé přípravky.

Autor: MVDr. Martin Grym

doporučujeme

Dort pro psa je příjemným doplňkem při slavnostech. Můžete jej zakoupit nebo vyrobit doma. Suroviny
Nemoci trápí také naše čtyřnohé přátele. Některé z nich lze poznat snadno pouze z projevů