Pes volně se pohybující po autě může způsobit autonehodu už tím, že se vám připlete do řízení nebo odvede vaši pozornost. Víte, jak bezpečně přepravovat psa v autě?
Bezpečnost psů v autě je často opomíjenou záležitostí. Zkuste se zamyslet, jak často vidíte sedět pejsky volně na sedačce spolujezdce vedle řidiče? Je to k vidění poměrně často a možná si i vy v duchu sami pro sebe nadáváte, že jejich majitelé jsou asi blázni. Vždyť stačí vteřiny k tomu, aby si pejska buď zmrzačili, nebo o něj doopravdy přišli. Výsledky crashtestů mluví jasně.
Co vše může způsobit pes v autě
Pro převoz psa existují ale i předpisy a při jejich nedodržení můžete zaplatit i pokutu.
Vždyť to je v zájmu každého z nás. Pes volně se pohybující po autě může způsobit autonehodu už tím, že se vám připlete do řízení nebo odvede vaši pozornost. Při prudkém brzdění a hlavně při nárazu se hmotnost psa zněkolikanásobí. Při nárazu v rychlosti 50 km/hod prolétne nepřipoutané dvacetikilové zvíře předním sklem a cestou může poranit ostatní pasažéry.
Přeprava psa v autě – co na to říká zákon
O přepravě zvířat se v Zákonu o provozu na pozemních komunikacích (361/2000 Sb.) mluví v hlavě II, paragrafu 5 s názvem Povinnosti řidiče.
Řidič je povinen…
i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby…
Záleží na situaci a na tom, jak si policisté zákon vyloží, ale za psa, který je v autě volně, pokutu dostanete.
Pes v autě a bezpečně
Jak tedy přepravovat psa v autě bezpečně, abyste byli klidní, že je vše v pořádku a nehrozí nebezpečí ani v případě nehody? Máte tyto možnosti.
Postroj + pás do auta
Základní, relativně levný a bezpečný způsob jak psa v autě přepravit. Pes má na sobě postroj a speciálním pevným pásem ho připnete do úchytky pro bezpečnostní pás. Existuje i postroj, který prošel crashtesty. Délku pásu nastavte tak, aby pes po autě nemohl cestovat, ale aby byl schopný sedět i ležet. Cena takového opatření je kolem 500 Kč.
Síť do auta
Nylonová autosíť zabraňuje psovi dostat se do přední části auta a rušit tak řidiče, ale někteří psi si se síti hravě poradí. Můžete ji umístit i mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Síť se dá pořídit i do 200 Kč. Je vhodná pouze pro běžnou jízdu, ale v crashtestech neobstála. V Rakousku by pes měl být navíc zajištěn tak, aby při otevření vozidla ho sám pes nemohl opustit, tudíž pro rakouské policisty by například síť neměla vůbec žádný význam.
Mříž do auta
Mříž odděluje zavazadlový prostor od zbytku auta. Pes nemůže ohrozit posádku auta během jízdy ani při nehodě. Jedná se o dražší variantu, univerzální mříže se dají koupit cca za 1000 Kč.
Autopotah na zadní sedadla (ochranné lůžko)
Slouží spíš jako ochrana auta a částečné zabránění pohybu psa. Při autonehodách ale sám o sobě neochrání vás ani psa. Dá se použít v kombinaci s postrojem a pásem.
Autosedačka pro psa
Je obdobnou pomůckou jako autopotah, ale pes má pro sebe vymezený menší prostor na sedadle vozidla. Stejně jako autopotah chrání autosedačka pro psy spíše interiér auta.
Klec nebo přepravka
Velmi bezpečným způsobem přepravy jsou přepravky a klece pro psy. Měly by být pevně zajištěné. Výhodou je, že pes má svůj malý prostor a při nárazu nemůže letět nikam daleko, a nabrat tak větší energii.
Každý způsob přepravy má svá plus a mínus, já považuji za nejbezpečnější převážet oba své psy v plastových přepravkách, které mám umístěné v kufru auta.
Autor: redakce