Psí Logika 5. díl – Pes a stres

Stres může u psů vyvolávat různé nepříjemné reakce, jako je agresivita nebo ztráta srsti. Projevy stresu by měly být brány vážně a řešeny s ohledem na pohodu psa. V online webináři "Psí Logika" najdete praktické rady, jak předejít stresovým situacím u vašeho čtyřnohého přítele.

Stres je jedním z nejvěrnějších nepřátel člověka. Jak působí na naše chlupáče?

Proč se některé psy stresují?

Ne každý pes a rasa může naplňovat představu, že by náš čtyřnohý mazlíček měl hlídat dům nebo byt a před údajným zlodějem se ukázat jako zdárný ochránce a trhač. Ne vždy tomu tak je i u plemen, které se ve vteřině místo v chrabrého a statečného psa změní na ustrašený uzlíček nervů.

Jak poznat stresovaného psa?

Situace, které jsou pro psa nové v našem mazlíčkovi vyvolávají úzkost a nejistotu. Tyto momenty jsou pro psa velmi stresující a náš čtyřnohý mazlíček se v nich může cítit nekomfortně a pod tlakem, což pro něj není zrovna optimální. Dlouhodobý stres zatěžuje nervovou soustavu psa a může vést až ke ztrátě srsti nebo vlastnímu ubližování nebo pokousání.

Jak minimalizovat stresové situace?

Strach navíc často vede k agresi a útokům na vás, vaše návštěvy či úplně cizí lidi a zvířata. Díky 5. dílu seriálu Psí Logika zjistíte, jak vystresovaného psa poznat, jak minimalizovat dopad dané situace a co dělat, aby k takové reakci u vašeho psího miláčka vůbec nedocházelo.

Jak pomoci svému pejskovi?

Ať už se psi bojí dlouhého cestování, sirény, Silvestrovského ohňostroje, bouřky, silného větru, střelby nebo přítomnosti dalších lidí či prohlídky u veterináře, kynolog a psí psycholog, Ing. Pavel Bradáč, má pro vás praktický návod, jak na podobné situace svého psa zvykat, aby v našem chlupáčovi nevyvolávaly zbytečný stres a napětí.

Dlouhodobé důsledky stresu u psa

Dlouhodobý nebo opakující se stres totiž hodně zatěžuje nervovou soustavu i srdce vašeho miláčka. Každý pes je jiný a pokud u svého chlupáče zaznamenáte projevy stresu, začněte situaci řešit co nejrychleji. Kňučení, ničení nábytku, hlasité štěkání, třes, agresivní chování či zvracení jsou nejčastějším příznakem stresu. Čím větší je strach, tím více je prohlubováno a upevňováno nežádoucí chování.

Jak se vyrovnat se stresem?

Pomoc vystresovanému pejskovi je dlouhodobou záležitostí. Pokud ovšem budete trpěliví a na psa nebudete spěchat, je možné to zvládnout. Jak odhalit spouštěč stresu? Jak stresu u psího mazlíčka předcházet? Jaké následky může stres u psa vyvolávat a za pomoci jakých technik se stresem pracovat? Nejen na tyto otázky získáte odpověď v následující 5. epizodě online webináře Psí Logika. Přejeme vám co nejméně stresových situací a ať vám pejsci přináší jen samou radost.

Obsah 5. dílu:

  • Průběh stresové reakce a stresu u psa
  • Jak psi vnímají stres
  • Nejčastější reakce psa na stres
  • Spouštěče stresu a stresové reakce
  • Jak psi snáší stresové reakce
  • Coping – zvládání stresové reakce
  • Eustres a distres a jeho působení na psa
  • Jaká je míra stresu u psa a jeho snášenlivost

Délka videa: 8 minut

Autor: Vladimír Kuchař

doporučujeme

Contrafreeloading je technika, která pomáhá bázlivým psům překonávat strach pomocí postupného vystavování se strašným podnětům
Dort pro psa je příjemným doplňkem při slavnostech. Můžete jej zakoupit nebo vyrobit doma. Suroviny