Potravinové alergie tvoří asi deset procent všech alergií u psů. Psi mohou mít alergie na potraviny, kterými jsou nejčastěji krmeni.
Je důležité včas rozpoznat alergii a začít podávat psu hypoalergenní granule. Nicméně, je rovněž důležité rozlišovat mezi potravinovou alergií a potravinovou intolerancí.
Potravinové alergie u psa
O alergii na potraviny u psa mluvíme pokud imunitní systém psa špatně rozpozná určitou složku potravy jako škodlivou. Mezi znaky alergie psa patří:
- Svědění či svědivý ekzém.
- Kopřivka.
- Vykusování chlupů.
Potravinová intolerance u psa
O potravinové intoleranci u psa mluvíme pokud trávicí systém psa není schopen strávit určitou složku krmiva. Mezi znaky potravinové intolerance u psa patří:
- Průjem.
- Zvracení.
- Nadýmání.
- Plynatost.
Nejčastější alergeny v potravě psa
Studie ukázaly, že u určitých složek krmiva je větší pravděpodobnost, že zapříčiní potravinové alergie, než u ostatních. V pořadí nejčastější alergeny u psů jsou:
- Hovězí maso,
- mléčné výrobky,
- kuřecí maso,
- pšenice,
- slepičí vejce,
- kukuřice,
- sója,
- oves,
- pšeničný lepek.
Jak určit alergen – eliminační metoda
Vzhledem k existenci spousty dalších problémů, které mohou mít podobné příznaky jako potravinová alergie (kvasinkové nebo bakteriální infekce, bleší kousnutí, střevní parazit), je potřeba správně stanovit diagnózu potravinové alergie – to znamená vyloučit veškeré ostatní příčiny.
Na trhu se vyskytuje celá řada komerčních krmiv, která jsou vhodná k eliminaci potravinové alergie. Po dobu alespoň 12 týdnů bychom měli postupně zařazovat do potravy kombinaci proteinů a sacharidů, které pes ještě nikdy nejedl (např. králík a rýže, zvěřina a brambory). Alergie by se měla projevit nejpozději do 14 dnů.
V průběhu tohoto období postupně zjišťujeme, na které potraviny je pes alergický. Zásadní je, aby se nedostal k žádné jiné potravě. To znamená žádné pamlsky, ochucené pasty, prasečí uši a jiné!
Hypoalergenní krmivo pro psy
Hypoalergenní krmiva jsou taková, která neobsahují složky potravy, které podporují vývoj alergie. Mezi nejvíce alergenní složky patří lepek a kuřecí maso. Alergie na kuřecí maso vzniká také proto, že kuřecí maso se velmi často používá v krmivech a psi si alergii dlouhodobým užíváním utvořili.
Hypoalergenní krmiva neobsahují problémové složky jako jsou hlavně – sója, obiloviny, konzervanty, kuřecí maso apodně. Zpravidla se skládají z jehněčího masa, ryb, rýže, brambor, ovoce. Granule mají označení jako Hypoallergenic.
Obiloviny jako možný alergen
Obiloviny jsou obecný termín používaný k označení všech druhů zrn, které se používají v krmivech pro psy. V krmivech jsou dobrým zdrojem sacharidů a poskytují potřebnou vlákninu.
Obvykle do nich zahrnujeme zrniny jako pšenice, ječmen, oves, rýže, žito, kukuřice a jejich opracované části. Psům je zpravidla podáváme pouze jako doplněk krmné dávky. Jejich výživná hodnota ovlivňuje nižší stravitelností v porovnání s jinými krmivy. Stravitelnost je nízká, zejména pokud je jemně nerozemlety nebo uvařeny.
Nejčastějšími alergeny mezi obilovinami jsou pšenice a kukuřice, sledujeme proto, jak na ně pes reaguje.
Doporučení v případě alergie u psa
Pokud podezříváte potravinovou alergii nebo intoleranci u psa, měli byste ho okamžitě přesadit na hypoalergenní krmivo, kterým bude pes krmen po celý život
Hypoalergenní granule by měly obsahovat pouze jednu bílkovinu, majitel tedy může správně vybrat krmivo vhodné pro svého psa.
Na trhu je dnes spousta kvalitních granulí, které vašemu mazlíčkovi zajistí správnou výživu.
Autor: Do-Khyi