Odčervení psů

Odčervování psů je důležitým způsobem, jak se zbavit střevních a jiných parazitů. Preventivní odčervování je založeno na léčbě, která domněle odstraňuje parazity z těla psa. Odčervování je obvykle nutné opakovat každé 3-4 měsíce, přičemž intervaly mohou být upraveny podle potřeby veterinářem.

Mám odčervovat? A pokud ano, pak čím, jak často a proti kterým parazitům? Co je to preventivní odčervení? Je odčervování nebezpečné?

Co je to vlastně odčervování psa?

Odčervování je druh léčby, kdy podáním určitých léčiv (tzv. antiparazitik, přesněji anthelmintik) zbavujeme psa střevních/plicních/kožních/srdečních parazitů (tzv. červů).

Co je to preventivní odčervování u psa?

Preventivní odčervování je založeno na myšlence, že psa, u něhož nevíme, zda v těle má či nemá parazity, odčervíme. Jde o léčbu domnělého onemocnění.

Funguje preventivní odčervování jako preventivní očkování?

Ne. Očkování provokuje organismus psa k tvorbě imunity proti určitému onemocnění. Až se imunita vybuduje, chrání tak psa rok i více. Když ale podáme psovi odčervovadlo, vstřebá se látka ze střeva či z kůže do krve a koncentrace této látky dosáhne svého maxima v krvi do několika hodin po podání léčiva. V této chvíli látka usmrtí dospělé (!) červy. Pak tato koncentrace klesá a 24-48 hodin po podání léku je již léčivo organismem vyloučeno. Odčervení tedy nepůsobí tak, že by jeho účinek v organismu psa dlouhodobě přetrvával. Právě popsaný průběh platí u tablet, past a některých spot-on přípravků.

Existují i přípravky ve formě spot-on, které po aplikaci působí v organismu 1 měsíc po podání. Háček je ale v tom, že i tyto přípravky působí proti dospělým červům, nikoli proti vajíčkům a larvám. Vzhledem k tomu, že pes se může infikovat pouze vajíčkem parazita, nikoli jeho dospělcem, a s ohledem na délku vývoje červa od stádia vajíčka po dospělého červa (1-2 měsíce podle typu parazita), nelze ani u těchto přípravků mluvit o skutečné prevenci.

Pes dostává medicínu.

Jak tedy odčervení vlastně funguje?

Podáte léčivo. To je vstřebáno do krve. Léčivo zabíjí červy – ale pouze dospělé červy! V psovi jsou však ještě další vývojová stádia červů: larvy a vajíčka. Ty usmrceny nejsou. Z těchto vývojových stádií se vyvine dospělý jedinec v průběhu týdnů (většinou měsíce).

Navíc se může pes opět infikovat třeba druhý den po odčervení a za 1 měsíc je v něm opět dospělý červ.

Znamená to tedy, že by bylo potřeba odčervovat každý měsíc?      

V zásadě ano. Tento postup ale samozřejmě není příliš praktický. Proto se doporučuje odčervovat v intervalech 3-4 měsíců, ale ještě lépe, nechat pravidelně (1krát za 2-3 měsíce) vyšetřovat trus. Vyšetřením trusu je zkoumá, zda pes ve stolici nevylučuje vajíčka parazitů. Teprve když se tato vajíčka v trusu najdou, indikuje veterinární lékař antiparazitární léčbu.

Jak je to s odčervováním štěňat?

U štěňat je situace poměrně specifická. Štěňata se totiž většinou s larvami škrkavek již rodí, protože larvy dokáží do dělohy a do štěňat doputovat z jater jejich matky ještě v době březosti. Larvy škrkavek vylučuje fena i v mateřském mléce, takže zde je další zdroj možné infekce. Proto se doporučuje (s různými nepodstatnými modifikacemi) začít odčervovat štěně ve věku 2-3 týdnů, pak 2-3krát odčervit po 2-3 týdnech a pak pokračovat 1krát měsíčně až do věku 6 měsíců.

Tasemnice nebývají na rozdíl od škrkavek u štěňat tak časté.

Lze odčervovat březí nebo kojící fenu?

Ano, ale je vždy potřeba v příbalovém letáku ověřit, zda daný přípravek lze u těchto fen použít.

Lze zabránit tomu, aby fena přenesla larvy červů na štěňata?

Ne. Odčervovadla fungují v tomto případě pouze ve střevě a pouze na dospělé červy. V játrech feny jsou ale „spící“ larvy těchto červů, které se tam dostaly z minulých období, kdy se fena tu a tam nakazila. Z vajíčka se ve střevě narodila larva, ta se dostala přes stěnu střeva do krve, doputovala až do jater a tam již zůstala v malé cystě. Larvy v játrech nedokáží odčervovadla vyhubit.

Jak se liší cyklus škrkavek a tasemnic?

Dospělá škrkavka ve střevě psa naklade vejce a ta odejdou s trusem. V prostředí jsou velmi odolná, vydrží tam i roky. Pes něco na zemi olízne a pozře tak vajíčko škrkavky. Za měsíc z tohoto vajíčka přes stádium larvy vyroste dospělá škrkavka.

Tasemnice potřebuje mezihostitele. Tasemnice ve střevě naklade vejce a ta odejdou v trusu ze psa ven. V prostředí toto vajíčko pozře tzv. mezihostitel (larva blechy, myš, králík, žížala, bezobratlý, atd.) a v něm se vyvine larva. Mezihostitele pozře pes. A tímto mezihostitelem se na psa přenese larva tasemnice.  

Co to z toho psa leze?

Někdy z konečníku psa může vylézt malý placatý červík (cca 1 cm na délku). Jde o článek tasemnice. Tento článek je doslova nacpán vajíčky a může se pohybovat až do vzdálenosti 1 m. Poté se rozpadá a vajíčka zamoří okolí.

Čím se červovitost léčí?

Na trhu je velké množství různých preparátů, které obsahují jednu až dvě účinné látky. Léčiva jsou ve formě tablet, past a spotů. Vždy je potřeba ověřit, zda přípravek postihuje pouze oblé nebo oblé i ploché červy. Oblým červem se většinou myslí škrkavka, plochým pak všechny tasemnice.

Autor: MVDr. Martin Grym

doporučujeme

V druhém dílu online seriálu "Psí Logika" se zaměříme na projevy a chování psů ve
Hárání feny je hormonální stav připravenosti k páření. První hárání se obvykle objevuje u menších