Pokud váš pes tráví hodně času venku, kontrola, zda nemá klíště, by měla být součástí vašeho každodenního života. Ani nejlepší repelenty nemusí těmto parazitům zabránit v zakousnutí se.
Vašeho psa vždy zkontrolujte, zda nemá klíště
Nejprve pomalu projeďte prsty po celém těle vašeho psa. Pokud ucítíte bouli nebo hrbol, zkontrolujte, zda to není klíště. Neomezujte své hledání jen na trup psa: kontrolujte mezi prsty u nohou, v podpaží, z vnitřní strany uší a kolem obličeje a brady.
Je to klíště?
Klíště na psovi nemusí být vždy jen černé. Klíšťata mohou být černá, hnědá nebo s pálením, mají osm nohou. Mohou být velmi malá – některé druhy jsou velké pouze jako špendlíková hlavička.
Bezpečné vyjmutí klíštěte
Pokud na svém psovi najdete klíště, nepropadejte panice! Postupujte podle tohoto rychlého a snadného návodu, jak škůdce bezpečně odebrat .
Krok 1: Připravte si potřebné pomůcky
- Vezměte si pár gumových rukavic;
- Vyčistěte pinzetu/odstraňovač klíšťat;
- Nachystejte desinfekci.
Krok 2: Odstraňte klíště
Při odstraňování klíštěte si nasaďte rukavice, aby se zabránilo kontaktu s kůží (klíšťata mohou přenášet nemoci na lidi).
Odstranění pomocí pinzety:
- Uchopte klíště co nejblíže kůži psa. Snažte se neštípnout psa na kůži;
- Vytáhněte ven přímým pohybem, ujistěte se, že jste odstranili celé klíště. Jinak by mohlo způsobit infekci.
Použití odstraňovače klíšťat:
- Jemně stiskněte odstraňovač proti kůži psa poblíž klíště;
- Posuňte zářez na odstraňovači pod klíště;
- Pokračujte posunutím odstraňovače, dokud se klíště nezachytí v malém konci zářezu, potom ho odtrhněte.
Pokud se vám náhodou stane, že klíště přetrhnete, vyhledejte veterináře.
Krok 3: Klíšte ze psa nevyhazujte
Klíště dejte do malé misky, která obsahuje isopropylalkohol (alkohol klíště rychle zabije ), a vyznačte datum na obalu misky. Pokud váš pes začne mít příznaky některé z nemocí přenášených klíšťaty, může váš veterinář použít klíště na testování.
Krok 4: Pochvalte svého psa
Očistěte kůži vašeho psa. Umyjte si ruce! Potom důrazně pochvalte pejska za statečnost.
Kontrolujte místo na těle psa postižené klíštětem
Pozorně kontrolujte místo, odkud jste klíště vytáhli. V případě, že pokožka zůstává podrážděná nebo infikovaná, domluvte si schůzku s veterinárním lékařem.
Dávejte si pozor na příznaky onemocnění přenášených klíšťaty (například lymská borelióza, klíštěcí paralýza) Mezi příznaky nákazy patří artritida nebo kulhání, která trvá tři až čtyři dny, neochota k pohybu, oteklé klouby, horečka, únava, otoky lymfatických uzlin, ztráta chuti k jídlu a neurologické problémy.
Ochrana psa proti klíšťatům
Prevence pře klíšťaty je asi nejjednodušší forma, jak předejít nákaze. Na našem trhu existuje celá řada antiparazitik. Při výběru správného způsobu ochrany je potřeba vzít v potaz velikost psa a čas (jak často se prevenci budete věnovat)
Formy prevence
- obojek proti klíšťatům,
- pipeta,
- sprej proti klíšťatům,
- pudr proti klíšťatům
Při jakýchkoliv příznacích nemoci je velmi důležité co nejrychleji vyhledat veterináře. Včasným zásahem se zvyšuje pravděpodobnost, že váš mazlíček bude v pořádku
Autor: Do-Khyi