Čištění zubů u psů

Péče o zuby psa je důležitá pro jeho celkové zdraví, protože nečištěné zuby mohou vést k závažným onemocněním. Čištění zubů lze provádět doma nebo u veterináře, kde se odstraňuje zubní kámen ultrazvukem, ale vyžaduje uspání psa.

Jak čistit zuby psovi? Je to nutné? Lze zuby čistit doma? Dělají se psům zubní kazy? Proč se starat o zuby psa? Je čištění ultrazvukem nutné? Je nutné psa uspat?

Proč psovi čistit zuby?

Psi trpí na onemocnění zubů velmi podobně jako člověk. Nečištěné zuby jsou vystaveny stejným nebezpečím jako u lidí. Stejně jako u nás je tvorba zubního kamene individuální záležitost: jsou psi, kterým září úsměv bez čištění až do pozdního věku, a naopak jsou plemena, u nichž začíná usazování zubního kamene už před prvním rokem života.

Pravidelná kontrola dutiny ústní s případným pravidelným odstraněním zubního kamene je základním preventivním opatřením pro zachování zdravého chrupu. Tento úkon provádí veterinární lékař.

Jaké problémy hrozí, má-li pes usazeniny zubního kamene na zubech?  

Většina chovatelů se domnívá, že problém související se zubním kamenem je pouze kosmetický (tzn. méně atraktivní vzhled chrupu a zápach z dutiny ústní). Pravda je ovšem taková, že toto je podružné. Zásadní problém tkví v obrovských počtech bakterií, které přežívají na zubním kameni a se slinami a potravou se neustále dostávají do organismu psa. Poškozenými dásněmi pak bakterie pronikají do krevního oběhu a zanášejí se krví do důležitých orgánů (játra, ledviny, srdce), kde vyvolávají infekce a záněty. Je prokázáno, že tímto působením zkracují psovi život.

Dalším negativním působením bakterií je také rozvoj parodontózy, tedy zničení závěsného aparátu zubů. Zuby se poté viklají, bolí a vypadávají.

Jak se psovi čistí zuby?

Péči o čistotu chrupu lze rozdělit na péči domácí a ambulantní (u veterináře). Co se týče péče domácí, tak s tou je vhodné začít již u štěněte od 4-6 měsíců věku, bez ohledu na stav chrupu. V tomto věku je pes „tvárný“ a dá se naučit na pravidelné večerní čištění (po posledním jídle). Stačí použít měkký dětský kartáček a bez pasty jemně zuby „čistit“. Pes se tak tomuto rituálu naučí pro dobu, kdy to bude opravdu potřebovat.

Pro domácí čištění existuje několik typů kartáčků: lze použít kartáčky pro psy, látkové i gumové násadce na prst či měkké kartáčky pro lidi. Nikdy nepoužíváme pastu pro lidi: pění a není určena pro polykání. Na trhu je několik zubních past či gelů pro psy, často i se speciálními enzymy, které narušují zubní plak, ze kterého se pak vytváří kámen. Zuby se čistí „stíráním“ (čili od dásně ke konci zubu). Enzymatickou pastu stačí pouze nanést na zuby a nechat přes noc působit. Tyto pasty může pes bez problému pozřít.

Jak fungují pomocné pochutiny pro čištění zubů psa?

Různé pomocné pochutiny (okusovací plátky, tyčinky, kosti) či oplachové roztoky nevykazují takovou účinnost jako čištění zubů pastou a kartáčkem.

Vyčištění zubů psa u veterináře  ultrazvukem

Veterinární péče pak spočívá v sedaci psa (uspání) a odstranění zubního kamene ultrazvukem. Po vyčištění ultrazvukem se ideálně zuby vyleští a dásně se ošetří hojivým desinfekčním gelem. Vždy je doporučitelné, aby pes užíval po tomto zákroku antibiotika. Bylo totiž zjištěno, že při čištění ultrazvukem se bakterie je větší míře dostávají do krevního oběhu.  

Je nutné, aby byl pes na čištění u veterináře uspaný?

Ano, je to nutné. Žádný pes (ani ten nejhodnější) netoleruje vibrace ultrazvuku, vodu stříkající do ústní dutiny a nepříjemné zajíždění sondy mezi dáseň a zuby. Významnou výhodou ultrazvukového čištění je právě ta skutečnost, že kámen se odstraní i z míst, kam bychom normálně nedostali a kde není vidět (mezizubní prostory a prostory pod dásní).

Nestačí zubní kámen jen „strhnout“ ostrým nástrojem bez uspání?

Nestačí. Tímto způsobem je čištění velmi nedokonalé a hrozí navíc poranění dásní, pysků i zubů. Zub je sice nejtvrdší struktura v těle, ale každý nápor nevydrží. Navíc trvalé zuby se neobnovují, takže když nějaký poškodíme, už ho nikdy uspokojivě nenahradíme.  

Která plemena psů jsou na tvorbu zubního kamene náchylnější?

Ano. Jde především o plemena s osrstěným čumákem (teriéři, knírači, shi-tzu, lhasa-apso, atd.). Chlupy slouží jako zdroj vody a potravy, které na nich při příjmu vody a stravy ulpívají a neustále macerují zuby. Možná je také souvislost se specifickým složením slin, které obsahují více minerálních látek.

Roli ale zcela jistě hraje i skladba potravy (tvrdá versus měkká) a tvrdost pitné vody.

Dělají se psům zubní kazy?

Ano dělají, ale v žádném případě v takové míře jako lidem. Pes má totiž kuželový tvar zubů, takže potrava na nich mnohem hůře drží než na zubech lidských. Když veterinární lékař zjistí kaz, je potřeba ho odvrtat a zaplnit výplní – zcela stejně jako u lidí.

Autor: MVDr. Martin Grym

doporučujeme

S klikrem můžete rychle a snadno naučit psa nové triky. Princip spočívá v označení správného
Granule pro štěňata velkých plemen jsou důležité pro zdravý vývoj. Obsahují vyvážené množství živin pro