Simulant

Nejznámější případy, kdy se psi naučili simulovat nemoc, jsou občas slyšet. Kulhání se vyskytuje nejčastěji - a když pes začne kulhat na druhou nohu, tak se přijde na to, že o nic nejde a že se jen naučil, že pokud bude kulhat, tak bude dostávat pohlazení a pamlsky. Příhoda, o které chci napsat byla úplně jiná.

Artur měl díky prodělané těžké viróze ve štěněcím věku celkem citlivé trávení. Takže nebyla vyjímkou situace, kdy mě budil v noci a chodili jsme na vycházku venčit. Takže jsem neměl tušení, že jde o něco jiného, když mě ve dvě hodiny v noci, v asi třístupňovém mrazu, „vypískal“ z postele, donutil na sebe nahrnout oblečení, sejít 78 schodů bez výtahu a jít do parku. A tam nastala změna – naráz už to nevypadalo na průjem – čuchal, pobíhal, značkoval, skoro normální vycházka, asi jsem to v rozespalosti přehlédnul. No nic, jdeme si lehnout, 78 schodů zase nahoru.

Asi za hodinu znovu. „Písk, písk, nutně musíme do parku.“ To už jsem měl pocit, že je to trochu jinak, a už jsem si dával pozor, ale v parku se nedělo nic, co by naznačovalo nějaké akutní řešení. A pak jsem na to přišel – vždyť je doba, kdy hárají feny. A Artur si takhle šikovně „vynutil“ několik vycházek navíc.

Psi možná nemají druhou signální soustavu. Ale skvěle umí pochopit, co po čem následuje, a někteří toho umí i skvěle využít.

Autor: Pavel Bradáč

doporučujeme

Psí psycholog se zaměřuje na diagnostiku a léčbu behaviorálních problémů psů pomocí vědeckých metod, zatímco
Rádi byste svého psa krmili kvalitními granulemi, ale nevíte, jak se v široké nabídce na