Co je torze žaludku:
Torze žaludku je stav, kdy se žaludek otočí v břišní dutině a tím se zaškrtí přívod a vývod ze žaludku. Tedy do žaludku nemůže nic přitékat a ani z něj odtékat. Žaludek se vlivem jeho obsahu začne nadouvat, utlačuje ostatní orgány a tím postupně způsobí nefunkčnost jednotlivých orgánů a následně smrt psa.
Jak ji poznám:
Jednoduše – pes se snaží zvracet a nic z něj nevychází, nedaří se mu nic vyzvracet a zároveň má na pohmat tvrdé břicho.
Kolik mám času na řešení:
MÁLO! Torze žaludku je akutní stav a je potřeba jednat OKAMŽITĚ. Podle informací z veterinární univerzity jsou případy, kdy pes byl operován hodinu po torzi a nepřežil a naproti tomu přežil pes, který přijel na kliniku po 12 hodinách. Obecně lze říci, že je kritické začít operaci do čtyř hodin po vzniku torze žaludku.
Řešení:
Je potřeba vyhledat veterinární kliniku, domluvit operaci a psa tam co nejdříve dopravit.
Na internetu najdete mnoho informací o tom, jak torze vzniká, jak se lépe či hůře bránit. Kolem tohoto problému je jako kolem jiných plno polopravd a pověr. Co jednoznačné je, že by se pes po jídle neměl mít žádný pohyb, dokonce i před jídlem by měl být nějakou dobu v klidu.
Dále je určitě pravda, že má pes žaludek umístěn napříč a tedy pohyb typu „skok“ může torzi způsobit.
A jak správně dodává Inka v komentáři:
Chci jen dodat, že torze žaludku je nebezpečná hlavně u obřích plemen. Nejlepší prevence je krmení 2 x denně, klid po jídle a nenutit psa k pohybům, které mu nejsou vlastní. A představit si torzi není těžké – pověste nějaké prádlo na šňůru a přehoďte je přes tu šňůru ještě jednou. A taky tak vlastně vzniká…
Autor: Pavel Bradáč