Co je to epilepsie? Jak vzniká? Jaké jsou její příznaky? Je to dědičné? Jde léčit? Jaká je podobnost tohoto onemocnění s epilepsií u lidí?
Pod označením epilepsie jsme si zvykli chápat všechny záchvaty doprovázené křečemi: zmítáním celého těla, které trvá od několika desítek vteřin do několika minut a je většinou ukončeno rychlým zotavením. Tak jednoduché to ale není.
Je každý záchvat psa epilepsie?
Představme si psa, u kterého se poměrně rychle a z ničeho nic začaly projevovat celotělové křeče. Pes leží na boku, třese se, má křečovitě natažené končetiny, z ústní dutiny mu vycházejí sliny a pomočil se. Příčina těchto příznaků může ležet v mozku, ale i mimo něj. Křečové stavy lze tedy zjednodušeně rozdělit do dvou velkých skupin:
- vycházející z mozku,
- nevycházející z mozku.
Epilepsií je přitom správné označovat pouze záchvaty vycházející z mozku, a to ještě ne všechny.
Co se děje v mozku při epilepsii psa?
Klasická (tzv. idiopatická) epilepsie vzniká bez vnější příčiny a z velké většiny je dědičná, s plemennou predispozicí. V mozku se vytvoří ložisko, které čas od času začne vyzařovat abnormální silné elektrické impulsy. Nikdo neví, proč a jak se toto ložisko vytváří, každopádně ho není možné (na rozdíl třeba od nádoru) najít na CT či magnetické rezonanci. Podobné ložisko ale může v mozku vzniknout i po poranění hlavy.
Jde epilepsii diagnostikovat z krve?
Ne. Nicméně velmi podobné záchvaty lze u psů pozorovat i u onemocnění orgánů (např. játra, ledviny, slezina, slinivka břišní, atd.), jejichž poruchy z krve diagnostikovat lze.
Epilepsie je tedy vylučovací diagnóza: mimomozkové příčiny záchvatu diagnostikujeme z krve, a pokud se nic nenajde, zbude jako příčina mozek.
Jaké poruchy mozku mohou vyvolávat křeče a záchvaty?
Zjednodušeně lze říci, že příznaky záchvatů a křečí může vyvolat buďto ona klasická epilepsie, při které ale patologické ložisko nelze najít běžnými zobrazovacími technikami, dále pak zánětlivá onemocnění mozku a nádory mozku, které naopak zobrazovacími technikami najít lze. Proto je vždy doporučitelné, aby v případech, kdy se jako původ záchvatů označí mozek, bylo provedeno také vyšetření počítačovou tomografií nebo lépe magnetickou rezonancí, a tím se vyloučila přítomnost nádoru a dalších „viditelných“ změn.
Musí se každá epilepsie projevovat celotělovými křečemi?
Ne, nemusí. Může jít i o velmi jemné a běžně přehlédnutelné neurologické poruchy, které mohou třeba připomínat chytání mouchy v letu. Pes se ožene, cvakne čelistmi, a je po záchvatu.
U kterých plemen je onemocnění dědičné?
Mezi nejčastěji postižená plemena patří bíglové, belgičtí ovčáci, kolie, dalmatinové, němečtí ovčáci, zlatí retrívři, irští setři, labradorští retrívři, ohaři, pudli, huskyové, visly a mnoho dalších.
Lze epilepsii psů léčit?
Ano. Dnes existují léčiva vyráběná přímo pro psy, i když využití najdou i antiepileptika pro lidi, protože onemocnění je u lidí velmi podobné. Všechna léčiva fungují na principu tlumení aktivity mozku.
Včasné zahájení léčby je velmi důležité, protože s každým záchvatem se epileptiformní ložisko v mozku zvětšuje a následující záchvaty již nemusí být léčivy utlumitelné. V těchto případech trvá záchvat i několik desítek minut, psovi stoupne teplota nad 40 OC a tyto stavy končívají fatálně.
Martin Grym