Psinka

Psinka je nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje psy všech věkových kategorií. Proti psince je možné prevenci provádět očkováním, které je klíčové pro ochranu zvířat.

Psinka je infekční onemocnění vyvolávané virem, který je velmi podobný viru spalniček u lidí. Jde o velmi nakažlivé onemocnění, které se vyskytuje celosvětově.

Jaká kategorie psa je na psinku nejcitlivější?

Psinkou mohou onemocnět psi v každém věku. Nejnáchylnější k této infekci jsou ale štěňata v období, kdy z krve mizí mateřské protilátky, tj. ve věku 6 až 12 týdnů, ale i starší.

Jak se virus psinky přenáší?

Nakažená zvířata šíří virus všemi exkrety a sekrety. Přenos se tedy  uskutečňuje především kapénkově. Psinka se dokáže velmi rychle šířit zvláště v místech, kde je více psů pohromadě (typicky v útulcích). Pokud se pes uzdraví, přestává se virus z organismu vylučovat již po 1 až 2 týdnech.  

Jak je virus odolný v prostředí?

Virus naštěstí  není v prostředí příliš odolný. Mimo hostitele nepřežívá déle než několik hodin. Neprospívá především v suchém prostředí a působí na něj většina desinfekčních látek.  

Jak se psinka projevuje?

Mezi příznaky psinky patří apatie, nechutenství a horečka. Pes má výtok z nosu (rýmu), zánět spojivek a zánět plic, tedy kašle a je dušný. Často lze pozorovat i zvracení a průjem. Virus postihuje i oči (slepota), zuby (postižení skloviny) a kůži (zhrubnutí kůže na polštářcích tlapek a červené boláky na břiše).

Psinka výrazně postihuje i celý nervový systém. Nemocný pes pak může projevovat divné chování, může mít záchvaty, padá, vrávorá a má záškuby svalů.

Jak se psinka diagnostikuje?

Psinku jde diagnostikovat z anamnézy (neočkovaný pes, kontakt s nemocným zvířetem), s typických klinických příznaků, krevních testů a sérologického vyšetření.   

Může se pes nemocný psinkou uzdravit?

Reakce na psinku závisí na stavu imunity psa. Pokud je imunita silná, může virus rychle eliminovat a klinické příznaky jsou pouze mírné. Když imunitní systém psa virus nezvládne, rozšíří se do všech orgánů psa a rozvinou se výše popsané klinické příznaky. V těchto případech je onemocnění doprovázeno vysokou mortalitou.

V některých případech pes psinku přežije, ale zůstává doživotní poškození nervového systému.

Jaké další problémy psinka s sebou přináší?   

Virus psinky výrazně potlačuje imunitu psa. Pes je pak náchylnější k mnoha různým – především bakteriálním – infekcím.

Jak se psinka léčí?

U psinky je zásadní podpůrná léčba a léčba klinických příznaků. Podávají se antibiotika, léčiva na zlepšení dýchání, odvádění hlenů a rozšíření dýchacích cest. Tlumí se zvracení a průjem. Pes dostává infuze. V případě křečí a záchvatů se podávají léky na tlumení nadměrné aktivity mozku.

Jak onemocnění předcházet?

V současné době se proti psince rutinně očkuje, a to v některých případech již od 6. týdne stáří, s minimálně dvěma přeočkováními ve dvou a třítýdenních intervalech. Podle typu vakcíny je očkování u starších psů účinné 1-3 roky.

Přestože se zdá, že je nemoc vymýcena a očkování již není potřeba, zkušenosti například z Finska ukazují, že zastavení očkování vede k návratu nákazy a velkým epidemiím.

Autor: MVDr. Martin Grym

doporučujeme

Víte, proč se provádí kastrace psů? Existují chirurgická a chemická kastrace, zjistěte, jaké mají výhody
Psí psycholog se zaměřuje na diagnostiku a léčbu behaviorálních problémů psů pomocí vědeckých metod, zatímco